Connect with us

Ѓорѓи Мојсов: Убеден сум дека ќе имаме долго европско лето

Освојувачот на Купот, тимот на Тиквеш, утревечер (20.30 часот) го пречекува исландскиот Брејдаблик во првото квалификациско коло од Конференциската лига. Тренерот Ѓорѓи Мојсов зрачи со оптимизам и вели дека очекува неговиот тим да има долго европско лето.

„Убеден сум дека можеме да минеме неколку кола. Добро сме подготвени, го гледам Тиквеш и после дуелите со Дрита, а не само со Брејдаблик. Се подготвувавме напорно за овој историски настап на Тиквеш во европските купови. Имаме информации за противикот и мислам дека доколку на теренот испочитуваме барем 70% од нашиот план, верувам дека Тиквеш ќе оди понатаму. Го респектираме противникот, но и веруваме во нашите квалитети“, изјави тренерот на Тиквеш, Ѓорѓи Мојсов.

Капитенот Александар Вареловски вели дека Европа е огромна мотивација за сите фудбалери.

„Не ни е потребна поголема мотивација, едноставно настапот во Европа е и повеќе од доволен фактор за да го дадеме максимумот и да се обидеме да ги израдуваме повторно нашите навивачи. Добро е што мечот е поместен во вечерен термин, тоа ќе понуди многу подобри услови за игра“, изјави Вареловски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови