Белгија и Италија последни до Ф4 во ЛН

Репрезентациите на Белгија и на Италија очекувано завршија на првите позиции во групите од Лигата на нации, со што обезбедија место на фајналфор од ова натправрување заедно со селекциите на Франција и на Шпанија.

Италијанците славеа на гостувањето против БиХ со 0-2. Белоти во 22. минута ги доведе „аѕурите“ во водство, а Берарди во второто полувреме го постави конечниот резултат.

Белгијците ја победија Данска со 4-2. Ромелу Лукаку беше човекот на одлука откако постигна два гола во вториот дел.

Англија очекувано лесно го декласираше Исланд со 4-0, со двата гола на Фоден, а погодија и Рајс и Маунт.

Србија ја декласираше Русија со 5-0. Лука Јовиќ постигна два погодоци, а по еднаш мрежата на Русите ја затресоа Радоњиќ, Влаховиќ и Младеновиќ.