Connect with us

Ако загуби на „Ел Класико“, Куман ќе израмни неславен рекорд стар 85 години

Барселона на „Камп Ноу“ го пречекува најголемиот ривал Реал Мадрид во популарното „Ел Класико“. Пред тренерот на каталонскиот тим Роналд Куман е голем предизвик, со оглед дека поради лошиот старт на сезоната подог период му виси работното место.


Статистиката е безмилосна и вели дека Куман во случај на пораз би можел да израмни нов негативен рекорд кој е стар 85 години. Имено, холандскиот стручњак ги загуби претходните два дуели на „Ел Класико“, а доколку го загуби и третиот во низа, ќе се израмни со Патрик О’ Конел, единствениот тренер на Барселона кој забележал три последователни порази од Реал Мадрид, неславен рекорд од далечната 1936 година.

Сепак, Куман е оптимист и истакнува дека императив на Барселона е победа.

„Сакаме да победиме на домашен терен. Се надевам на голема поддршка од гледачите. Ова е еден од поважните натпревари иако ни претстои долга сезона. Мораме да покажеме дека сме на вистинскиот пат и да го отвориме дуелот храбро и со желба за победа“, изјави Куман.

Advertisement

Facebook

Тимови