ПОЛУВРЕМЕ: Грузија – Македонија (0-0) Пандев имаше супер шанса, Лорија одбрани

Грузија и Македонија потрошија 45 минути од финалниот меч за пласман на Европското првенство, но резултатот е почетниот 0-0. Се покажува дека овој дуел ќе биде тежок и неизвесен и дека ќе решаваат нијанси. Можеби же бидат потребни и 120 минути, дури и пенали за да се добие победникот.

Окриашвили се закани кон голот на Димитриевски во 28.минута, но македонскиот голман беше внимателен, а најдобрата шанса во првиот дел ја имаше Горан Пандев. Капитенот на македонскиот национален тим со удар со глава од 14 метри фантастично шутираше во спротивниот агол, но Лорија со добра интервенција ја исфрли топката во корнер.

Тоа беше се во првиот дел, исполнет со многу тактичко надмудрување. 15 минути пауза и финалниот меч за ЕП продолжува…