Интер е нов лидер во Серија А: Лукаку и Мартинез му пресудија на Лацио (ВИДЕО)

Интер ја оствари 15. победа во Серија А оваа сезона совладувајќи го Лацио на „Џузепе Меаца“ со 3-1. Со овој триумф „нероаѕурите“ се искачија на врвот на табелата со 50 бода прескокнувајќи го градскиот ривал Милан кој има бод помалку.

Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинез му пресудија на Лацио. Белгиецот во 22.минута од пенал го отвори резултатот, а пред крајот дел зголеми на 2-0.

Лацио намали со голот на Гонзало Ескаланте во 61.минута кого топката среќно го удри по слободниот удар на Сергеј Милинковиќ – Савиќ. Но, Лукаку и Лаутаро Мартинез не дозволија неизвесен финиш. Лукаку извлече противнапад, го проигра Лаутаро Мартинез кој само три минути по голот на Лавцио зголеми на 3-1.

Лацио се наоѓа на седмата позиција со 40 бода, колку што имаат и Наполи и Аталанта.