Лајпциг победи против Мајнц, играше и Елиф Елмас (ВИДЕО)

Лајпциг ја задржа првата позиција во Бундес-лигата со победа од 0-2 на гости против Мајнц. Чави Симонс во 20. минута го постигна првиот гол, а предноста ја зголеми Вили Орбан.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас конечно доби шанса за игра во тимот на Мајнц. Иако започна од клупата, влезе во игра во 73. минута и одигра дваесетина минути на овој натпревар.

Баер Леверкузен успеа да го победи Ајнтрахт Франкфурт со 2-1, откако тимот на Чаби Алонсо направи пресврт.
Виктор Бонифејс промаши пенал во деветтата минута, а Омар Мармуш погоди од белата точка за водство на Ајнтрахт во 16. минута.

Андрих го израмни резултатот во 25. минута, а Бонифејс, по претходната грешка, постигна гол за победа во 72. минута.

Хофенхајм го совлада Бохум со 3-1, додека Борусија Менхенгладбах победи Хајденхајм со 3-2. Фрајбург со 3-1 беше подобар од Аугсбург.