Втора лига: Македонија ЃП го презеде врвот, Брегалница киксна во Радовиш

Македонија ЃП го победи ФК Скопје со 0-1 на „Автокоманда“ и ја презеде лидерската позиција во Втората фудбалска лига. Стрелец на голот за „лавовите“ беше Славков во 64.минута.

Ова откако Брегалница не успеа да слави на гости во Радовиш играјќи 1-1 против Детонит Плачковица. Давид Калпачки ја доведе Брегалница во водство, но во финишот од мечот израмни Оливер Христов со удар со глава.

Победа славеше со 1-2 против Вардар Неготино на неутрален терен, на СЦ „Пандев“ во Струмица. За прилепчани стрелци беа Дарио Спиркоски и Никола Талески.

Кожуф на домашен терен го победи Борец со 2-0. Александар Ѓорѓиески и Никола Сарески погидија за домаќинот во 15. и во 73. минута.

Новаци и Башкими ремизираа без голови, а Беласица со 0-1 славеше против Вардарски.

ГФК Охрид ја победи Каменица Саса на гости со 1-2, со головите на Албнор Каба и на Саше Дуков.
Арсими јго победи Осогово на гости со 1-2.