Connect with us

УЕФА: Шкендија најдобар македонски клуб во последната деценија

Шкендија е најдобриот македонски клуб на европската сцена во последната деценија. На истекот од 2020 година, Европската фудбалска организација (УЕФА) го објави ранкингот на клубовите согласно успехот во европските купови во последните десет години. Шкендија се најде на 284. место на клупската ранг – листа на УЕФА и е најдобриот македонски клуб.

Меѓу 500 клуба на оваа рангирање се наоѓаат уште два македонски клуба. Вардар е на 366. место, додека Работнички е позициониран на 380. позиција.

Реал Мадрид е најдобриот европски клуб во изминатата деценија, пред Баерн Минхен, Барселона, Атлетико Мадрид и пред Челси.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови