Connect with us

Ексклузивна колумна на Филип Лам: Хомогеноста на Шпанија против непредвидливите Германци

Осум селекции сѐ уште остануваат, но сите дваесет и четири нации придонесоа за успехот на ЕВРО 2024. Во смисол на неверојатната атмосфера, но и од спортски агол.


Победата од 5-1 на Германија на отворањето против Шкотска остана исклучок, правилото беа неизвесни натпревари и тесни резултати. Кога УЕФА го зголеми бројот на учесници на Европско првенство пред неколку години, бев скептичен. Сега сум среќен што Европа е толку добро претставена на фудбалски план.

Националните тимови се сосема различна мотивација за фудбалерите. Тие се натпреваруваат за својата татковина и создаваат врска со своите навивачи. ЕВРО 2024 разви европски шарм. Има возбуда на трибините и многу сцени на теренот кои го возбудуваат срцето.

Малите мораат да се прилагодат, и успеваат да го направат тоа затоа што ја прифаќаат својата улога како аутсајдери. Тие играат дефанзивно и сакаат да ги искористат своите малку шанси. Кога одат во противнапад, низ стадионот се слуша шепот и понекогаш навивачите ја повикуваат топката кон голот. Еден за сите, сите за еден. Тоа е она што луѓето сакаат да го видат.

Грузија беше најимпресивна, тимот беше екстремно издржлив. Начинот на кој се бранеа против Португалија ме потсети на победниците на Лига Европа, Аталанта Бергамо, во однос на интензитетот на дуелите. Португалците беа нервозни и на крајот се откажаа. Во осминафиналето, Грузија беше поразена од најдобриот тим досега. Начинот на кој Шпанија доминираше против сите противници досега, и прикажа радост при играњето, е извонреден.

Шпанија продолжува да претставува извонредност и идеја која се враќа кон стилот на Јохан Кројф и на Пеп Гвардиола: технички, напаѓачки, комбинациски фудбал. Тренингот и образованието се базираат на оваа идеја, и Шпанската фудбалска асоцијација одлучи сите национални тимови да играат според неа од нивото У15 до сениорите. Сите се идентификуваат со оваа идеја. Јас самиот дојдов во контакт со неа, и како „жртва“, односно како противник, и како играч на Гвардиола.

Селекторот Луис де ла Фуенте ја апсорбирал оваа култура. Тој беше професионален играч во врвната лига и работи за Асоцијацијата веќе единаесет години, каде што тренираше различни младински селекции. Тој ги познава играчите и околината. Со него, асоцијацијата се фокусира на континуитет.

Основата на шпанските тимови секогаш е препознатлива. Тоа беше случај и на Светското првенство 2022, кога Шпанија, како и Германија, беше елиминирана рано. Сегашниот состав, пак, повторно има врвни играчи кои ја претвораат својата доминација на топката во резултати: Нико Вилијамс, Ламин Јамал, Педри, Фабијан Руиз, Родри. Не треба да се биде пророк за да ги сметаме меѓу најдобрите во европскиот фудбал.

Кога идеите и талентот се спојат, може да се очекува Шпанија да настапи на највисоко ниво. Оваа година, тимот игра прекрасно. Гледајќи ги, фантазијата е дека можат да ги следат стапките на тимот што освои сѐ од 2008 до 2012. Ако таква ера повторно се случи, тоа нема да биде случајност.

Нивните противници во четвртфиналето се многу различни. Поради својата големина, своето население и својата финансиски силна лига, Германија секогаш е меѓу фаворитите. Ниту една друга нација не достигнала толку често финалиња на Светски или на Европски првенства. И структурата на лигата и густата мрежа на центри за развој на млади („Nachwuchsleistungszentren“) се уникатни во светот.

Секој тренер во светот би рекол за Тони Крос, Илкај Гундоган, Каи Хаверц, Лирој Сане, Џамал Мусиала или Флоријан Вирц: Вклучете ги!

Сегашниот национален тим беше создаден за три месеци. Како да сфативме токму навреме дека доаѓа домашен турнир. Оттогаш, станаа семејство во само четири пријателски натпревари и четири натпревари на Европското првенство. Перформансот во осминафиналето против Данска беше полн со страст и енергија.

За првпат, стана јасно колку вредни можат да бидат вештините на Хаверц. Неговиот талент секогаш беше тука. Само требаше да се усоврши, прво во Челси, сега во Арсенал и на Европското првенство.

Сега е Шпанија против Германија. Шпанија е постабилна и хомогена. Германија се потпира на моментум и е непредвидлива. Исходот е отворен. И покрај целата стратегија, фудбалот останува игра во која шансата треба да се искористи. Видео надзорот (ВАР) го интензивираше ова.

Турнирот е забавен. Еден од големите пет веќе е надвор, актуелниот шампион Италија. Сепак, три земји кои никогаш не освоиле Европско првенство се во четвртфиналето. Најмалку една од нив ќе стигне до полуфиналето, можеби една во финалето. Тоа е предноста на ждрепката. Можете да ја грабнете среќата за вратот. Оваа напнатост е предуслов за УЕФА ЕВРО 2024 да биде огромен пивски шатор („Bierzelt“). До последниот ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови