Connect with us

УЕФА може да ја исфрли Барселона од Лигата на шампионите

Барселона се соочува со можност да биде исфрлена од Лигата на шампионите. Ова ќе стане факт доколку каталонскиот гигант официјално биде обвинет за уплатите на поранешниот претседател на техничкиот комитет на судиите, Хозе Марија Хенрикес Негреира.


Цела година се пишуваше околу оваа сага, но според „El Debate“, УЕФА сега би можела да ја повлече Барса од нивните натпреварувања.


Каталонците наводно платиле 7,5 милиони евра на компании во сопственост на Негреира од 2001 до 2018 година.


Каталонците исто така беа обвинети за „тековна корупција меѓу поединци во спортската сфера“ од локалното обвинителство на Барселона, што може да ја принуди УЕФА да започне сопствена истрага.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови