Connect with us

Трансферот на Лукас Пакета во Сити пропаднал само поради истрагата од ФА

Трансферот на Лукас Пакета од Вест Хем во Манчестер Сити пропадна само поради истрагата што Фудбалската асоцијација на Англија ја започна против Бразилецот минатата недела.


Играчот од средниот ред е под истрага за наводно прекршување на правилата за обложување во Премиер – лигата, што може да доведе до сериозна казна за него. Пред ФА да го извести Вест Хем за инцидентот, двата клуба постигнаа начелен договор за трансфер вреден 80 милиони фунти.

Вниманието на истражните органи беше привлечено на невообичаено голем број облози со жолти картони на Пакета на домашен терен против Астон Вила на 12 март 2023 година. Бразилецот доби опомена во 70. минута од овој натпревар и облозите се исполнија.

Пакета исто така беше изоставен од составот на Бразил за светските квалификации следниот месец со Перу и со Боливија. Сепак, тој започна, па дури и се запиша во листата на стрелците во неделната победа над Вест Хем против Челси.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови