Connect with us

Сулејман Јула нов фудбалски скаут на Шкупи

Прославеното име на Лил, Бешикташ, Андерлехт, Сулејман Јула, е нов скаут на македонскиот прволигаш Шкупи. Клубот од Чаир продолжува со изградба на клучните сегменти кои се потребни за регрутирање на млади и квалитетни фудбалери од европскиот, но и од африканскиот трансфер – пазар. 

Сулејман Јула играше за Локерен и за Андерлехт во Белгија, беше дел од Бешикташ, Генчлербирлиги, Ескишехирспор, Денизлиспор во Турција, а во Франција го носеше дресот на Мец и на Лил. Тој беше и член на фудбалската репрезентација на Гвинеја, забележа 36 настапи и постигна 17 голови.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови