Connect with us

Скамака: Сакам да влезам во фудбалската историја на Италија

Џанлука Скамака сподели дека сака да влезе во историјата со фудбалската репрезентација на Италија. Напаѓачот се подготвува за своето деби на европските првенства против Албанија.
Офанзивниот играч за врска на Аталанта ќе го предводи нападот на тимот за воведниот натпревар од групата Б во сабота, додека Италијанците ја започнуваат одбраната на титулата.

„Ние сме млад тим во нов циклус. Ни требаше време да го најдеме нашето најдобро лице, но мислам дека сме подготвени. Подготвен сум, сакам да му помогнам на тимот да стигне што подалеку. Сакам да стигнам до тимот што стана европски првак во 2020 година и тимот што ја освои светската титула во 2006 година. Тоа е примерот што сакам да го следам затоа што напишаа историја и јас лично сакам да влезам во историјата на националниот тим“, изјави Скамака.

По саботниот натпревар во Дортмунд, Италија во групата Б ќе игра со Шпанија и со Хрватска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови