Шпанците ја збришаа Хрватска во Берлин (ВИДЕО)

Шпанија извојува убедлива победа од 3-0 против Хрватска на „Олимпијастадион“ во Берлин, покажувајќи доминација уште во првото полувреме кога постигна три гола. Во второто полувреме, Хрватска не успеа да реализира пенал преку Бруно Петковиќ.

Резултатот го отвори Алваро Мората во 29. минута по одличната асистенција од Фабијан Руиз, надмудрувајќи го хрватскиот голман Ливаковиќ. Само три минути подоцна, Фабијан Руиз повторно се истакна, овој пат сам завршувајќи ја акцијата и зголемувајќи го водството на 2-0.

Во последните моменти од првото полувреме, Дани Карвахал постигна трет гол за Шпанија, благодарение на асистенцијата од младиот Ламине Јамал. Оваа асистенција беше посебно значајна за Јамал, кој веќе го постави рекордот како најмлад играч во историјата на Европските првенства.

Во второто полувреме, Хрватска доби шанса да постигне почесен гол. Бруно Петковиќ шутираше од белата точка во 80. минута, но Унаи Симон го одбрани неговиот удар. Во продолжение на акцијата, Петковиќ постигна гол, но тој беше поништен поради офсајд позиција.