Шкендија по лошо ќе го памети Велес, победи за Силекс и за Шкупи

Шкендија доби силна шлаканица во Велес и загуби од Борец со 4-2. Последнопласираниот тим го декласира актуелниот првак и не му дозволи да ја намали негативата во однос на лидерот Вардар. Таа повторно изнесува осум бода.

Борец и натаму е последен, но само на бод до Работнички и до Струга ТЛ.

Никола Радовиќ во 12.минута го изненади Захов, а во 40. минута уште еднаш ја затресе мрежата на Шкендија во 40.минута. Фернандо Силва во 72.минута зголеми на 3-0 со одлично изведен слободен удар, а Никола Прелчец шест минути подоцна го постигна и четвртиот погодок за Борец.

Шкендија го намали убедливиот пораз со двата гола на Арменд Алими во 80. и во 90. минута од натпреварот.
Силекс со минимален резултат (1-0) славеше против Македонија ЃП. Иван Ивановски од пенал во деветтата минута беше стрелец на победничкиот гол за кратовскиот прволигаш.

Шкупи славеше важна победа на гости во Струга, 1-2. Оумар Гудијаби во 20.минута го отвори резултатот во корист на тимот од Чаир, а Сержињо десет минути подоцна од пенал зголеми на 0-2.

Нијас Лена од пенал во 41.минута даде надеж за Струга ТЛ, но Абдулхади Јахја беше исклучен во 58.минута и тоа беше голем удар за стружани.

Ренова го победи Вардар во Тетово со 2-0, со двата гола од пенал на Арџент Гафури. Вчера, Работнички беше подобар од Академија Пандев и славеше со 1-0, со голот на Виктор Велкоски.