Connect with us

По двајцата фудбалери позитивни на Ковид-19: Македонија ЃП ги откажа тестовите со Работнички и со Академија Пандев

Македонскиот фудбалски прволигаш Македонија ЃП ги откажа пријателските натпревари против Работнички и против Академија Пандев, откако двајца фудбалери од тимот без позитивни на Ковид-19, а уште четворица се во домашна изолација. Следната недела „лавовите“ повторно ќе се тестираат, и тоа целиот тим. 

„Им посакуваме побрзо враќање на тренинзи на нашите два играчи позитивни на Ковид-19. Играчите се дома и во добра состојба и истите немаа никакви симптоми изминативе денови. ФК Македонија ЃП ги откажува пријателските натпревари со ФК Работнички и ФК Академија Пандев се до следната недела кога ќе имаме повторно тестирање на целата екипа да потврдиме дека сите сме негативни. Сакаме да покажеме одговорност и пример како треба сите клубови да се однесуваме во време на пандемија! Апелираме до сите клубови да не играат натпревари без тестирање“, истакнуваат од Македонија Ѓорче Петров. 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови