Connect with us

Нема фудбал викендов – Одложено колото поради општиот протокол за Covid-19

Македонскиот фудбал ќе одмора овој викенд. Нема фудбал, затоа што новиот протокол за организирање на спортски натпревари што го донесе владата бара да се прават ПЦР – тестови не постари од 72 часа пред почетокот на мечот. Ова сериозно ги компликува работите за непречено одвивање на шампионатот во Првата фудбалска лига, а уште повеќе во вторите лиги и во третите лиги.       

Мечевите од претстојното коло се одложени за следниот викенд.  

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за заштита од „Ковид 19“ и стапување на сила на Општиот Протокол за организирање на натпревари,  натпреварите од 11. коло на Прва МФЛ и 10. коло на Втора МФЛ – Исток и Запад кои требаше да се одиграат на 31.10.2020. (сабота) и 01.11.2020. (недела), се одложуваат и истите се пренасочуваат за одигрување на 07.11.2020. (сабота) – 11. коло од Прва МФЛ и 10. коло, Втора МФЛ – Исток и Запад на 08.11.2020 (недела)“, објави Фудбалската федерација на Македонија.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови