Connect with us

Наумов: Минатата година не спречи пандемијата, но оваа Брегалница доминантно се пласира во елитата

Брегалница на надмоќен начин оствари пласман во елитата откако го освои првото место во Втората лига Исток. На две кола до крајот, со триумфот над Кожуф од 3-0, штипскиот тим официјално обезбеди пласман во прволигашка конкуренција.


Капитенот на Брегалница, Ристе Наумов, вели секој поединец во тимот е пресреќен со остварувањето на зацртаните цели сезона и тоа на моќен начин без ниту еден пораз во Втората лига – Исток.


„Минатата година само пандемијата не спречи да се вратиме во Првата лига, но сезонава и предвреме ја остваривме зацртаната цел. Повеќе од заслужено враќање во елитата затоа што Брегалница покажа дека е најдобриот тим во второлигашката конкуренција“ – вели Ристе Наумов.


Следната сезона Брегалница ќе има прволигашки предизвик.

„Посакуваме со добри засилувања следната сезона да бидеме максимално конкурентни во Првата лига. Желбата е да бидеме стабилен прволигаш кој воопшто нема да игра епизодна улога. Но, за сето тоа, секако има време, а најпрво треба да ја довршиме сезоната онака како што ја и играме досега“ – вели Наумов.

Тимови

Advertisement

Facebook