Connect with us

Манчестер Јунајтед го сака Бремер во срцето на одбраната од следната сезона

Англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед е заинтересиран за дефанзивецот на Јувентус, Глеисон Бремер. Откако Џим Ретклиф го презеде раководењето со клубот од „Олд Трафорд“, името на Бразилецот сѐ почесто се споменува за евентуален трансфер, пренесува „Калчомеркато“.


Не е тајна дека новата управа на „црвените ѓаволи“ подготвува сериозни засилувања во составот за новата сезона, а една од првите задачи е стабилизирање на одбраната. Во центарот на одбраната се очекуваат најсериозните промени, бидејќи иднината на Џони Еванс, Рафаел Варан и на Хари Мегваер е неизвесна. Една од новите цели е токму Бремер.

27-годишниот дефанзивец брзо се претвори во клучен играч на Јувентус по неговиот трансфер од Торино за 44 милиони евра во 2022 година. Досега со тимот на „старата дама“ има 72 натпревари, седум гола и една асистенција. Набргу потоа потпиша договор до 2028 година, па Јувентус сигурно ќе бара сериозна сума од околу 80 милиони евра за неговите права, доколку се согласи да се раздели со него.

Манчестер Јунајтед не е единствениот кандидат за потписот на Бремер, кој има и четири натпревари за репрезентацијата на Бразил. Пред извесно време неговото име се поврзуваше со Челси и со Арсенал.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови