Connect with us

Македонија скокна седум позиции на ранкингот на ФИФА

Победите над Ерменија (0-5) и над Исланд (3-1) за пласман во баражот за Светското првеснтво 2022 година, на фудбалската репрезентација на Македонија и донесе скок од седум места на најновата ранкинг листа на ФИФА.
Сега „црвено-жолтите“ се наоѓаат на 67. место на ФИФА ранкингот.


Од можните ривали во баражот, Италија се наоѓа на шестото место, додека Португалија е осморангирана. Шведска е 18. позицијата на ФИДА-листата, а Велс веднаш зад неа.

Русија на најновиот ранкинг се наоѓа на 34. место, а Шкотска на 38. позиција.

Advertisement

Facebook

Тимови