Лига Европа: Адеми и Ристовски го елиминираа Краснодар, Милан едвај со Црвена Звезда (ВИДЕО)

Динамо Загреб и вторпат славеше против Краснодар овојпат со 1-0 на „Максимир“ и се пласира во оасминафиналето од Лигата на Европа. Македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски беа стартери во тимот на „модрите“, а стрелец на победникиот гол беше Мислав Оршиќ.

Милан едвај се провлече со Црвена Звезда играјќи 1-1 на „Сан Сиро“, и тоа благодарејќи на ремито (2-2) на гости во Белград. Франк Кеси од пенал донесе водство за Милан во седмата минута, а израмни Ел Фарду Бен во 24.минута.

Црвена Звезда од 70.минута беше со фудбалер помалку поради исклучувањето на Гобељиќ.

Лестер доживеа шокантна елиминација дома од Славија Прага (0-2), а и Баер Леверкузен е елиминиран од Јанг Бојс (0-2). Манчестер Јунајтед одигра 0-0 против Реал Сосиедад, но оди понатаму поради убедливиот триумф на првиот меч.