ЛЕ: Јунајтед извлече реми со Порто, Рома загуби од Елфсборг (ВИДЕО)

Порто и Манчестер Јунајтед одиграа возбудлив меч на „Драгао“ кој заврши 3-3. Англискиот тим поцеде со 0-2, со головите на Маркус Рашфорд и на Расмус Хојлунд, но Порто израмни до крајот на полувремето, преку Пепе и Омородион.

Во вториот дел Омородион се погрижи и за целосен пресврт, а Бруно Фернандеш во 81.минута доби втор жолт картон и беше исклучен. Сепак, Хари Мегваер го спаси Манчестер Јунајтед од пораз со голот во 91.минута.

Елфсборг ја победи Рома со 1-0. Стрелец на победничкиот гол беше Михаел Баиду од пенал во 44.минута од мечот.

ФЦСБ го победи ПАОК во Солун со 0-1, со голот на Бирлигеа во 45.минута.

Лион го сеовлада убедливо Ренџерс на гости со 1-4, по два гола постигнаа Лаказет и Фофана. Твенте и Фенербахче ремизираа 1-1. Бешикташ загуби од Ајнтрахт Франкфурт со 1-3, а Атлетик Билбао го победи АЗ Алкмар со 2-0.