Connect with us

Лапорт потпиша за Ал-Наср

Дефанзивецот Ејмерик Лапорте официјално го напушти Манчестер Сити со трансфер во Ал-Наср за околу 30 милиони. евра. Договорот на 29-годишниот играч со новиот клуб е до 2026 година.

Лапорт помина пет и пол години на „Итихад“, откако беше купен од Атлетик Билбао за 65 милиони евра. За „граѓаните“ запиша вкупно 180 натпревари со 12 гола и четири асистенции.

Минатата сезона дефанзивецот ја освои тројната круна со Манчестер Сити, поточно трофеите во Лигата на шампионите, Премиер – лигата и во ФА Купот.

Иако е роден во Франција, тој избра да игра за Шпанија со која има одиграно 22 натпревари и освоено еден трофеј од Лигата на нации.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови