Connect with us

Клоп: Нема понуда за Салах, а и да дојде, одговорот е – не!

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, потврди дека клубот не добил понуда од Саудиска Арабија за нивниот најдобар стрелец Мохамед Салах. Во последните денови се шпекулираше дека Ал-Итихад планира да им понуди на „црвените“ 100 милиони фунти за Египќанецот, кој дури и се согласил на преселба во клубот во кој веќе се Карим Бензема, Н’Голо Канте и Фабињо.

Сепак, Клоп е дециден дека дури Ливерпул и да добие ваква примамлива понуда, одговорот на клубот ќе биде негативен.


„Тешко е да се коментираат приказните во медиумите бидејќи од наша гледна точка воопшто нема за што да се зборува. Салах е од суштинско значење за нас. Ништо, не добивме никаква понуда. Дури и да има такво нешто, одговорот би бил „не“. Тој е 100% посветен на Ливерпул“, изјави Клоп на денешната прес-конференција.

За претстојниот дуел со Њукасл, Германецот вели:

„Тоа е неверојатно силен тим. Нивниот пласман во Лигата на шампионите е целосно заслужен. Тимот има огромен развој под водство на Еди Хау. Покрај тоа, тие беа многу паметни на трансфер пазарот. Сандро Тонали и Харви Барнс се многу добри фудбалери. Њукасл игра многу интензивен фудбал и поддршката од публиката е огромна, па затоа е многу тешко гостување.“

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови