Connect with us

Кјелини става крај на кариерата и добива функција во Јувентус?

Џорџо Кјелини веројатно го одигра последниот натпревар за ФК Лос Анџелес и може да се врати во Јувентус како дел од раководството на клубот во наредните месеци, пренесуваат италијанските медиуми.


39-годишниот централен дефанзивец не успеа да го освои американскиот фудбалски Куп втора година по ред, откако неговиот тим загуби со 2-1 од Колумбус Кру. На прес-конференцијата по натпреварот тој навести крај на кариерата и призна дека „ова можеби ќе му биде последен натпревар како играч“.

Кјелини ја заврши својата 17-годишна магија во Јувентус, кој го напушти за да се приклучи на ФК Лос Анџелес минатата година. Миленикот на навивачите и клупска легенда, има 561 настап во сите натпреварувања за гигантот од Торино, помагајќи му на клубот да освои девет титули во Италија.

Како што пренесува „Кориере ди Торино“, сега дефанзивецот треба да размисли дали навистина е подготвен да престане да игра и да се пензионира или не – одлука со која не сака да избрзува.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови