Connect with us

Ќерката на Денис Родман на списокот на Влатко Андоновски во селекцијата на САД

Селекторот на женската фудбалска репрезентација на САД, Влатко Андоновски, на првиот тренинг камп годинава повика 25 играчи, а меѓу нив е и 19-годишната Тринити Родман, ќерката на поранешната НБА ѕвезда Денис Родман. Тринити Родман е 19-годишната напаѓачка на Вашингтон Спирит, а оваа година беше прогласена за дебитант на сезоната.

„Таа беше една од најдобрите играчи во лигата минатата сезона и докажа дека може да биде конкурентна. Заслужи и покана за репрезентацијата“, изјави Андоновски.

Тринити Родман е ќерка на Денис Родман, кој беше петкратен шампион во НБА, во 1989 и 1990 година со Детроит и од 1996 до 1998 година со Чикаго Булс.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови