Connect with us

Јувентус се насочи кон Виктор Бонифејс како замена за Влаховиќ

Јувентус го насочи вниманието кон напаѓачот на Баер Леверкузен, Виктор Бонифејс, тврди „Газета дело Спорт“. Спортскиот директор на „бјанконерите“, Кристијано Џунтоли, го стави 22-годишниот Нигериец на врвот на листата на трансферни цели доколку Душан Влаховиќ биде продаден.


Србинот е под договор со Јувентус до летото 2026 година. Клубот започна преговори за обновување на договорот со Влаховиќ, но во моментов постои голема празнина помеѓу разговорите со агентите и постигнувањето договор.

Српскиот напаѓач има договор да ја зголемува својата плата секоја година, со што би заработил близу 12 милиони евра во последната година од неговиот договор, а веројатно нема да сака да се откаже од таа клаузула, прецизира „Газета дело Спорт“. Тоа сериозно би го оптоварувало буџетот на Јувентус.

Влаховиќ е многу ценет во клубот, но, сепак, разделбата со него нема да биде прифатена трагично, посебно од финансиски аспект.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови