Connect with us

Хесус Навас најдобар играч, а Рашфорд и Дибала го предводат дрим – тимот на Лига Европа

Севилја по седми пат во историја го освои трофејот во Лига Европа, откако во финалето во Будимпешта, по изведување пенали, ја победи Рома.


Капитенот Хесус Навас кој го крена пехарот, е прогласен и за најдобар играч во Лига Европа.

Во најдобриот тим на сезоната, покрај Навас, се и неговите соиграчи голманот Бону, левиот бек Маркос Акуња и Иван Ракитиќ.

Рома исто така е застапена со четворица фудбалери, Крис Смолинг, Пауло Дибала, Лоренцо Пелегрини и Немања Матиќ.

Во дрим – тимот има место и за Маркус Рашфорд (Манчестер Јунајтед), Виктор Бонифејс (Унион сен Жилоа) и Џонатан Та (Баер Леверкузен).

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови