Connect with us

Гакпо: Се боревме силно, опцијата беше или дома или во полуфинале

Напаѓачот на Холандија, Коди Гакпо, имаше клучна улога во победата со 2-1 над Турција во четвртфиналето на ЕВРО 2024. Тој активно учествуваше при вториот гол за својот тим, принудувајќи го Мерт Мулдур да постигне автогол. По натпреварот, тој изјави дека тимот се борел силно за да го оствари овој успех.

„Барт направи многу луди одбрани, со помош на другите шест голмани, хахах… Покажавме силен карактер и се боревме храбро за оваа победа. Игравме навистина добро. Знаевме дека или ова ќе бидат нашите последни минути на Европското првенство, или ќе одиме во полуфинале. Се боревме до крај за полуфиналето“, изјави Гакпо.

Тој ја коментираше и ситуацијата при голот за пресврт.


„Ќе треба да видам повторно, навистина не знам што се случи. Мислам дека топката ме закачи, а потоа се одби од него… Дали жалам што јас не сум стрелецот? Победивме, така што не е важно што голот не е на мое име“, истакна Гакпо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови