Connect with us

Ексклузивна колумна на Филип Лам: Вирц и Мусијала, новите германски идоли

Овој турнир е навистина инспиративен! Во 10-тата минута од првиот натпревар, голот на Флоријан Вирц против Шкотска ја постави темата. Мојата седумгодишна ќерка мислеше дека е премногу гласно на стадионот, но еден шкотски навивач ѝ даде значка, кој сега ја чува како богатство.

Германија се претвори во зона за забава. Неколку дена подоцна, присуствував на натпреварот меѓу Турција и Грузија во Дортмунд. Атмосферата беше неверојатна, со навивачи од двете страни кои страствено ги поддржуваа своите тимови. Дури и на главната трибина сите стоеја, и не можеше да се тргне погледот ни за секунда. Среќен сум што бев таму.

Квалитетот на ЕВРО 2024 е извонреден, со страстен фудбал од сите 24 нации. Видов слики од Тбилиси на интернет, каде полн стадион го гледаше грузискиот тим како речиси извојува реми во својот прв натпревар на Европското првенство. Јавното гледање е брилијантен концепт.

Природно, фокусиран сум на Германија. Тимот повторно е во игра по неколку неуспеси. Клучно е за домаќините да бидат конкурентни. Моето единаесетгодишно синче за првпат доживува успешен национален тим, победувајќи во два натпревари по ред е ново чувство за него.

Професионално ги анализирам фудбалските натпревари, гледајќи на тимовите и на индивидуалните играчи. Кој се етаблира во светска класа? Кој ќе го остави својот белег на турнирот? Како Германец, брзо ги споменувам Флоријан Вирц и Џамал Мусијала.

Германија има среќа да ги има овие талентирани фудбалери. Вирц и Мусијала се неверојатно талентирани и инспирираат надеж. Тие веднаш се истакнуваат, секогаш подготвени да се соочат со противниците и да ја преземат топката. Вирц има одличен прв допир, вешто менува брзина и има одлична ориентација на теренот, како што видовме со неговиот гол против Шкотска.

Мусијала е речиси невозможно да се оддели од топката. Тој може да го надмине противникот од стоечка позиција и наоѓа решенија кога се соочува со преполна одбрана. Тој беше избран за Играч на натпреварот на првиот натпревар и повторно постигна гол против Унгарија.

Нивната сила лежи во последната третина, каде што постигнуваат и создаваат голови. Навивачите, особено децата, ги обожаваат напаѓачите кои дриблаат и постигнуваат голови. Идолите на мојот син се Мусијала и Вирц; тој наизменично ги носи нивните дресови.

Она што најмногу го почитувам е што Вирц и Мусијала се тимски играчи. Тие се поврзуваат со сите свои соиграчи на теренот, многу трчаат и помагаат во одбраната. Нивните интервјуа покажуваат дека размислуваат за тимот како целина.

Тие исто така се уепсшни и на клупско ниво на млада возраст. Голот на Мусијала во Келн во мај 2023 го направи Баерн Минхен германски шампион, а Вирц ја освои двојната круна со Леверкузен оваа година. И двајцата ја преземаат одговорноста за резултатите, сега и во националниот тим. Фудбалот е за игра за победување.

Тие се родени со талент и се создадени за фудбал. Уживам во нивниот развој. Луѓето се обликувани од нивната околина, а за фудбалерите тоа е клубот. Успехот бара јасна улога и одлични соиграчи кои го извлекуваат најдоброто од вас. Сè изгледа добро за Вирц и Мусијала во моментов.

Гледајќи ги како играат, се присетувам на мојата сопствена кариера. На мојот прв турнир, ЕВРО 2004 во Португалија, имав 20 години, малку помалку од нив денес. Не победивме ниту еден натпревар и бевме елиминирани, но лично се етаблирав на меѓународно ниво како лев бек. Мусијала исто така доживеал неуспех, бидејќи беше елиминиран во прелиминарната рунда на Светското првенство 2022. А Вирц го постигна првиот гол на ЕВРО 2024, исто како што јас го направив тоа во 2006.

Додека патувам низ мојата земја и седам на стадионите, чувствувам носталгија. Се враќаат спомени на триумфи, повреди и порази. Секој фудбалер веројатно се чувствува така кога го гледа својот национален тим и сфаќа дека големите турнири се уникатни искуства.

Им посакувам се најдобро на Вирц и на Мусијала. Тие имаат потенцијал да остават белег за целата наредна деценија. Но, фудбалерот е добар само колку што бил во последниот натпревар. Важно е тоа што е сега и тука. А овој турнир е прослава и доживување на европската реалност заедно. Тоа ме мотивира многу да останам „вклучен“ во фудбалот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови