Connect with us

Динамо со два гола предност оди во Прага, Ајакс е веќе во групите од Лига Европа

Динамо Загреб направи голем чекор напред кон групите во Лига Европа, откако вечерва на дебито на новиот тренер Сергеј Јаќировиќ ја победија Спарта Прага со 3-1. Ајакс беше убедлив против Лудогорец на гости и славеше со 1-4.


Спарта Прага поведе во 39. минута со голот на Крејчи, но израмни Шпикиќ пред полувремето.
Дино Периќ во 59.минута ја најави победата на Динамо, а Лука Иванушец две минути обезбеди два гола предност пред реваншот во Чешка. Стефан Ристовски го одигра целиот меч.

Мохамед Кудус постигна хет-трик во Разград, а Броби дополни уште еден гол за Ајакс во триумфот од 1-4 против Лудогорец.

Карабах со 0-2 славеше во Љубљана кај Олимпија, додека Славија Прага со 2-0 го победи Днипро.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови