Connect with us

Џуд Белингам е најдобар млад фудбалер за 2023, а Винисиус Жуниор ја доби наградата „Сократес“

Фудбалерот на Реал Мадрид, Џуд Белингам, е добитник на наградата „Копа“ за најдобар млад фудбалер за 2023 година во изборот на Франс Фудбал. Тој е награден за неверојатниот талент што го покажа во дресот на Борусија Дортмунд и англиската репрезентација.


Англичанецот ова лето направи трансфер во Реал Мадрид и продолжи со фантастични игри, веќе постигна 13 гола на 13 натпревари во Ла Лига и во ЛШ.


Неговиот соиграч од Реал Мадрид, Винисиус Жуниор, ја доби наградата „Доктор Сократес“ за помагање на заедницата. Тој им помага на младите бразилски деца да се развиваат и да имаат безгрижно детство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови