Connect with us

Де Лихт ќе паузира шест седмици по повредата на коленото

Холандскиот дефанзивец Матијс де Лихт ќе паузира шест седмици поради повреда на коленото која ја доби на мечот од Купот на Германија против Сарбрикен. Баварскиот клуб доживеаја сензационален пораз (2-1) од третолигашот, а Де Лихт имаше и дополнителен малер.


Холанѓанецот има повреда на лигаментите на коленото поради која ќе мора да мирува околу четири седмици, а потоа и уште две седмици да се подготви за негово враќање на терените.

Повредата на Де Лихт е дополнителен проблем за тренерот Томас Тухел кој има на располагање само двајца стопери, Ким и Упамекано.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови