Connect with us

Борха Кордоба, првиот Колумбиец во Пехчево

Колумбискиот интернационалец Борха Кордоба кој има и македонски пасош го напушти Борец и пристигна во Пехчево. Тој ја прифати понудата на амбициозниот второлигаш Кит Го да ги брани боите на клубот во наредниот период. Ќе биде големо засилување за одбраната на тимот со оглед дека е поливалентен фудбалер кој може да покрие повеќе позиции, левата бековска позиција, но може да одговори одлично и како стопер. 

22-годишниот Борха Кордоба во Македонија се промовираше во Работнички, беше дел и од Македонија ЃП, Локомотива, Работнички, а последно настапуваше за Борец. Но, по заминувањето на спонзорот Кочо Анѓушев, тој одлучи да ја прифати понудата на Кит Го. 

  

Advertisement

Facebook

Тимови