Connect with us

Американците го освоија Голд купот (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на САД е победник на Голд Куп, откако синоќа во Лас Вегас по продолженија го победи Мексико со 1-0. Стрелец на единствениот гол беше Мајлс Робинсон во 117. минута.


Аериканските фудбалери станаа шампиони на Северна и Централна Америка и Карибите (КОНКАКАФ) по седми пат, откако 11 пати беа дел од финалето.


Мексико има осум титули во ова натпреварување, додека Канада триумфираше еднаш, во 2000 година.
Она што е интересно е дека Катар, САД, Алжир и Италија победија на континенталните шампионати, и ниту еден од нив не настапи на Светското првенство во 2018 година.

Advertisement

Facebook

Тимови