По првото полувреме без голови, Израел од 55. минута дојде до предност од 1-0 на „Јаков Тарнер“ стадионот во Бер Шева во квалификацискиот натпревар против Македонија.

Трите промашувања на македонската репрезентација од првото полувреме, нереализираните идеални шанси на Барди, Алиоски и Елмас во периодот од 25. до 30. минута, во вториот дел Израелците ги казнија со погодокот на Еран Захави во 55. минута кој од непосредна близина по центаршутот од десната страна, од само 5-6 метри ја смести топката во мрежата од голот на Столе Димитриевски.

1-0. Zahavi. Brilliant from Manor Solomon. Zahavi has his 8th goal of qualification. pic.twitter.com/tqFMhRAvWl
— Israel Football (@Israel_Footy) September 5, 2019
Но, македонската репрезентација по само осум минути стигна до израмнување (1-1). Во 63. минута, по одличниот центаршут од десната старана од слободен удар на Езгијан Алиоски на првиот дирек највисок во скокот со глава Аријан Адеми кој со прекрасен погодок израмнува на 1-1…