Connect with us

Зидан одлучил да го напушти Реал Мадрид?

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, одлучил да замине од „Сантијаго Бернабеу“ по завршувањето на сезоната, тврди „Теле Мадрид“. Многубројните повреди, но и „киксот“ против Севилја (2-2) по кој „кралевите“ доцнат два бода во трката за шампионската титула со Атлетико Мадрид, се главните причини околу заминувањето на Зидан.

Дополнително, финансиската ситуација во клубот не е сјајна, пропадна иницијативата на Флорентино Перез за формирање на Европска Суперлига која ќе инпутираше значително поголеми финансиски средства, а без тоа – Реал е немоќен и во обидите за нови засилувања.

Ниту Мбапе ниту Халанд најверојатно нема да пристигнат на „Сантијаго Бернабеу“, дополнително би требало да замине и капитенот Серхио Рамос, а Зинедин Зидан смета дека во една таква ситуација веќе го вади максимумот од овој состав на „кралевите“.

Advertisement

Facebook

Тимови