Connect with us

Украинците набилдаа победничка атмосфера против Кипар (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Украина со убедлив триумф (4-0) над Кипар го заокружија подготвителниот период пред заминувањето на Европското првенство. Селекцијата на Андриј Шевченко доминираше во текот на целиот натпревар, но головите паднаа откако Кипар остана со фудбалер помалку поради исклучувањето на Андреас Панајоту во 36.минута.

Јармоленко од пенал постигна гол за водство, а во последните мигови од првиот дел беше досуден уште еден удар од белата точка што го реализираше Олександр Зинченко.

Во второто полувреме стрелаа и Роман Јаремчук во 59.минута и Андриј Јармоленко во 65.минута.

Македонија ќе игра против Украина на 17 јуни на Националната арена во Букурешт, со почеток од 15 часот.

Advertisement

Facebook

Тимови