Connect with us

Турците го раскинаа договорот на селекторот Штефан Кунц

Фудбалската федерација на Турција одлучи да го раскине договорот со селекторот Штефан Кунц, откако Германецот ги критикуваше своите играчи по поразот од Јапонија минатата недела.


По поразот од Јапонија со 2-4 во вторникот, Кунц одговори на повиците од навивачите да поднесе оставка, велејќи дека неговите играчи треба да работат повеќе и дека тој не треба да ја презема целата вина.

Кунц рече дека неговите играчи на критиките треба да одговорат на теренот, а не во „во интервјуа по натпреварот“, додавајќи дека е вознемирен што неговите играчи не се однесуваат најдобро.

Овие коментари на Кунц ги влошиле односите со Турската фудбалска федерација (ТФФ), која во неделата го информираше дека повеќе нема да биде селектор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови