Connect with us

Тотенхем едвај го победи Лутон, Челси ремизираше со Барнли (ВИДЕО)

Тотенхем со многу мака успеа да дојде до победа (2-1) на домашен терен против Лутон. Сега лондонскиот тим се израмни со Астон Вила со 56 бода во трката за четвртата позиција која води во Лигата на шампионите.

Лутон поведе во третата минута со голот на Тахит Чонг, а Тотенхем долго не успеваше да го пробие бедемот на гостите. Во 51.минута Каборе си постигна автогол откако сакаше да расчисти пред Тимо Вернер, а победничкиот гол за Тотенхем беше дело на Хјонг – Мин Сон во 86.минута од дуелот.

Челси одигра само 2-2 дома против Барнли, иако гостите играа со фудбалер помалку од 40.минута кога беше исклучен Лоренц Асињон.

Кол Палмер од пенал донесе предност за Челси во 44.минута, но Џош Кулен израмни на почетокот на вториот дел.

Повторно Палмер обезбеди водство за Челси со голот во 78.минута, но Дара О’Ши се погрижи за реми на „Стемфорд бриџ“.

Борнмут го победи Евертон со 2-1, а Шефилд Јунајтед и Фулам во голеада одиграа 3-3. Нотингем Форест и Кристал Палас ремизираа 1-1.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови