Connect with us

Сите трансфери во Вторите лиги: Муарем во Брегалница, Кировски во Скопје, Скендери во Гостивар…

Заврши и второлигашката пауза. Од утре продолжуваат возбудувањата на Истокот и на Западот. Брегалница и Скопје имаат бодовна преднортс пред конкурентите, но и покрај тоа квалитетно се засилија во зимскиот преоден рок.
Муарем Муарем е најзвучното засилување кај Брегалница, додека Скопје ги доведе Христијан Кировски, Иван Настевски и Дарио Десниќ. И во Тиквеш има значителни промени, а и Пане Блажевски како нов шеф на стручниот штаб
ТРАНСФЕР-МАРКЕТ ВО ВТОРИТЕ ЛИГИ

ВТОРА ЛИГА ИСТОК

Брегалница
Дојдоа: Владимир Дујовски (Кит-Го), Муарем Муарем (Работнички), Христијан Торнески (Пелистер)
Заминаа: Сашо Шопоски (Тетекс), Анес Османоски (Борец)

Тиквеш
Дојдоа: Александар Анѓелков, Стефан Костовски (Росоман 83), Кристијан Костовски, Филип Костовски (Силекс), Петар Љамчевски, Едиз Спахиу (Гостивар), Стефан Костов
Заминаа: Ристе Илијовски (Пелистер), Дарко Грозданоски (Силекс), Лука Трајкоски, Ванче Шиков (Борец), Андреј Лазаров (Работнички), Александар Мишов (Академија Пандев), Ристе Размовски (Пелистер), Благој Стојанов (Кожуф), Далибор Костовски (Плачковица)

 
Кожуф
Дојдоа: Благој Стојанов (Тиквеш), Раде Ристенски (Хохланд), Борче Ужевски (Слога 1934)
Замина: Ристе Каракамишев (Силекс)

Кит-Го
Дојдоа: Бојан Рајков (Вардари), Александер Борха Кордоба (Борец), Кире Трпчевски (Хапоел Ришон), Кристијан Трпчевски (Њу Старс)
Заминаа: Алпај Јусуф (Кадино), Петар Најдов (Победа), Владимир Дујовски (Брегалница)

Саса
Дојдоа: Јовица Радевски (Плачковица), Христијан Вецески (Работнички), Глигор Дончев, Андреј Ричков (Осогово), Филип Димоски (Победа), Дејан Ангов (Беласица)
Заминаа: Христијан Стојановски (Тетекс), Дејан Маркоски (Скопје), Мики Ѓеоргиевски, Филип Гоцевски (Малеш)

Слога 1934
Дојдоа: Дамјан Ивановски (Плачковица), Михаило Митров (Борец), Христијан Кукески (Рененс)
Заминаа: Борче Ужевски (Кожуф)

 
Осогово
Дојдоа: Матеј Андов (Работнички), Благој Истатов, Никола Спасов, Васко Коцев (Беласица), Христијан Коцев (Кораби), Александар Поповски, Ристе Размовски (Пелистер), Дарио Наумовски (Победа), Сумер Хасан (Дрита)
Заминаа: Христијан Крклински (Црно Буки ЗЛ), Ѓорге Глигоров, Слаѓан Митевски (Силекс), Глигор Дончев, Андреј Ричков (Саса), Методија Велковски (Струга), Димитар Иванов, Силвио Ангеловски (Тетекс), Андреј Ивановски (Детонит), Филип Манасиевски (Борец)

Победа
Дојдоа: Петар Најдов (Кит-Го), Мирко Симјановски (Тетекс), Кирил Неделков (Плачковица), Дарко Грозданоски (Силекс)
Заминаа: Филип Димоски (Саса), Дарио Наумовски (Осогово)

Плачковица
Дојдоа: Далибор Костовски (Тиквеш), Виктор Пешевски (Скопје), Андреј Јошевски (Росоман 83)
Заминаа: Дамјан Ивановски (Слога 1934), Кирил Неделков (Победа), Јовица Радевски (Саса), Бобан Тасевски (Росоман 83)

 
Росоман 83
Дојдоа: Дарко Божиноски, Илија Ристески (Вардар Н.), Бобан Тасевски (Плачковица), Стефан Тодоровски (Младост 1930), Христијан Тодоровски (Напредок (КР)), Христијан Свртиновски, Борче Макешоски (Јунајтед), Михо Андреевски (Тус 1903)
Заминаа: Александар Анѓелков, Антонио Јанев, Стефан Костовски (Тиквеш), Борче Сркески, Александар Златевски (Делфинес), Борче Димовски, Дарко Мојсовски, Бранко Андонов, Игор Ѓорѓиев, Никола Вареловски (Вардар Н.), Андреј Јошевски (Плачковица)

ВТОРА ЛИГА ЗАПАД

Скопје
Дојдоа: Иван Настевски, Христијан Кировски (Гостивар), Дарио Десниќ (Борец), Михајло Јакимоски (Кораби), Дејан Маркоски (Саса), Филип Лазаревски (Работнички), Филип Стојановски (Пелистер)
Заминаа: Божидар Митревски (Силекс), Изет Ајрулаху (Македонија ЃП), Виктор Пешевски (Плачковица)

Велешта
Дојдоа: Бујамин Асани (Феризај Косово), Бојан Спиркоски (Силекс), Агон Хајредини (Струга), Илбер Лума (Вардари)
Заминаа: Арион Зиба (Струга), Стефан Петрушевски (Охрид)

Гостивар
Дојдоа: Љавдрим Скендери (Тетекс), Јетон Шахини (Дрита), Сејдиахмет Зендели (Влазрими 77), Артан Велиу, Јасир Селмани (Ренова), Премтим Јакупи (Лапи Косово), Дејан Силјановски (Борец), Али Дерала (Арда Спор)
Заминаа: Петар Љамчевски, Едиз Спахиу (Тиквеш), Иван Настевски, Христијан Кировски (Скопје), Ферат Рамани (Шкендија), Адмир Демири 

Охрид
Дојдоа: Роберт Митев (без клуб), Аде Мазари (Струга), Стефан Петруѓевски (Велешта)
Заминаа: /

Кораби
Дојдоа: Мргим Дани (Влазрими 77), Арменд Алиу, Валон Незири (Ренова), Енис Садики (Вардари), Нуран Халими (Дрита)
Заминаа: Вулнет Ислами (Ренова), Христијан Коцев (Осогово), Михајло Јакимоски (Скопје), Филип Алексовски (Македонија ЃП), Мурат Адили (Борец)

Влазрими 77
Дојдоа: Мусли Лика (Дрита), Вецко Вренцоски 
Заминаа: Мурат Адили (Борец), Мргим Дани (Кораби), Сејдиахмет Зендели (Гостивар), Бесир Исени (Струга), Билал Исени (Шкупи)

Кадино
Дојдоа: Алпај Јусуф (Кит-Го), Никола Димовски, Кристијан Ристовски (Тетекс), Давид Ристовски (Македонија ЃП), Мергим Љутфиу (Вардари)
Заминаа: Ринор Ајдини (Тетекс), Борис Јаќимовски (Беласица)

Тетекс
Дојдоа: Божидар Митревски (Силекс), Ринор Ајдини (Кадино), Димитар Иванов, Силвио Ангеловски (Осогово), Христијан Стојановски (Саса), Сашо Шопоски (Брегалница), Хусеин Демири (А&Н Косово), Донарт Бајрами (Вардари)
Заминаа: Христијан Вецески (Работнички), Валон Зеќири (Дрита), Мирко Симјановски (Победа), Илјаз Цилафи (Беса 1976), Марко Стојчески (Телеоптик), Љавдрим Скендери (Гостивар), Роберт Димитриески, Филип Јовановски, Марио Мицевски, Давор Ѓурчиноски (Љуботен), Никола Димовски, Кристијан Ристовски (Кадино), Кристијан Јовановски (Маџари Солидарност)

Дрита
Дојдоа: Амир Јашар, Дејан Лескароски, Куштрим Таири, Шпенд Асани, Рони Синани, Елмир Алији (Вардари), Валон Зекјири (Тетекс)
Заминаа: Осман Даци (Влазнија Косово), Сумер Хасан (Осогово), Зирап Имери (Ринија 98), Јетон Шахини (Гостивар), Харбин Емини (Сарај), Мусли Лика (Влазрими 77), Орхан Мифтари (Фортуна), Зоран Балдовалиев, Нуран Халими (Кораби)

Вардари
Дојдоа: /
Заминаа: Бојан Рајков (Кит-Го), Амир Јашар, Дејан Лескароски, Куштрим Таири, Шпенд Асани, Рони Синани, Елмир Алији (Дрита), Енис Садики (Кораби), Илбер Лума (Велешта), Халил Бериша, Аган Локи, Егзон Азири (Беса 1976), Ариан Ејупи (Арсими), Мергим Љутфиу (Кадино), Донарт Бајрами (Тетекс)

 

Advertisement

Facebook

Тимови