Шкендија повторно на -8 до Вардар, Ренова го изненади Шкупи

Шкендија на убедлив начин славеше против Македонија ЃП со 4-1 и по 21.коло во ПМФЛ ја намали негативата во однос на лидерот Вардар на осум бода. Омар Имери во 39.минута донесе водство за Шкендија, а Македонија ЃП израмни во 58.минута од пенал. Успешен реализатор на ударот од 11 метри беше Ален Јашароски.

Но, Меџит Незири повторно донесе водство за домашниот тим, а Омар Имери во 64.минута зголеми и на 3-1. Арбин Зејнулаи го постави конечниот резултат во 80.минута од дуелот.

Ренова освои три бода на Чаир, совладувајќи го Шкупи со 2-3. Шкупи во вториот дел остана со двајца фудбалери помалку поради исклучувањата на Дарко Глишиќ и Нето.

Шкупи поведе со голот на Сержињо во 24.минута, но гостите имаа супер финиш на првиот дел и заминаа со предност од 1-2 на одмор, со головите на Флоријан Кадриу во 44.минута и на Илирид Адеми само минута подоцна.

Флоријан Кадриу со својот втор гол зголеми на 1-3 во 65.минута, а надеж дека Шкупи може до бод врати повторно Сержињо во 80.минута. Сепак, бодовите отпатуваа за Тетово.

Академија Пандев и Борец ремизираа без голови во Струмица, придружувајќи се на двата меча кои се одиграа вчера, а на кои исто така немаше погодок. Без голови се играше на дуелите Вардар – Работнички и Струга Трим Лум – Силекс.