Connect with us

Семејството Глејзер нема намера да го продава Манчестер Јунајтед

Семејството Глејзер во чија сопственост е англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, не планира да го продаде клубот поради навивачките протести, објави Гардијан.


Во неделата, приврзаниците на Јунајтед упаднаа на стадионот и протестираа против раководството на „црвените ѓаволи“ пред дерби – натпреварот од 34. коло во Премиер – лигата против Ливерпул. Навивачите вршат притисок за продажба на клубот. Поради протестите, натпреварот беше одложен на неодредено време.

Навивачите на Манчестер Јунајтед им поставија ултиматум на сопствениците и им даваат рок до петок да го продадат клубот. Но, Американците не само што не планираат да се разделат со 20-кратниот шампион, туку имаат долгорочна стратегија за зголемување на вредноста на Манчестер Јунајтед.

Семејството Глејзер го поседува англискиот клуб од 2005 година.

Тимови

Advertisement

Facebook