Connect with us

Реал Мадрид ја „краде“ младата ѕвезда на Барселона

Реал Мадрид следното лето ќе се обиде да го доведе фудбалерот на Барселона, Роналд Араухо. Уругвајскиот дефанзивец игра одлично оваа сезона и е можеби најсветла точка во каталонскиот тим.


Сепак, неговиот договор со Барселона истекува во летото 2023 година и мометно клубот од „Камп Ноу“ не разговара со него за потенцијално продолжување на соработката.

За точно една година Араухо ќе има можност да преговара со други клубови, а таа шанса ја чека најголемиот ривал Реал Мадрид.

Флорентино Перез прави се за да го доведе овој фудбалер од Барселона. Тој се надева дека нема да има продолжување на соработката и дека ќе дојде во Реал Мадрид како слободен играч во летото 2023 година.

Реал Мадрид и претходно сакаше да го донесе Араухо во своите редови. Пред неколку години му беше понуден договор, но фудбалерот се одлучи за Барселона.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови