Connect with us

Прв на списокот за засилувања на Мурињо е – Буфон

Португалскиот стратег Жозе Мурињо веќе го има списокот за нови засилувања на „Олимпико“, а на првото место е Џанлуиџи Буфон. Легендарниот голман најави дека ќе го напушти Јувентус поради малата минутажа и за два дена доби преку десетина понуди за продолжување на кариерата. Од Фламенго, преку Барселона, до враќање во матичниот клуб Парма. Меѓу интересентите е и Рома.


Наводно, во акцијата за ангажман на Буфон се приклучил Франческо Тоти, кој е голем пријател со голманот на Јувентус.

Од друга страна, помалку е познато дека првиот обид на Буфон да стигне до Рома не заврши добро. Рома го посакуваше Буфон кога беше голман на Парма, а претседателот Сенси направи огромна грешка, го зеде Пелицоли од Аталанта, тврдејќи дека е поперспективен. Останатото е историја. Тоа беше пред точно 20 години…

Покрај Буфон, Мурињо сака нов тандем стопери, Дајер од Тотенхем и Хојберг, кој речиси сигурно нема да добие дозвола за заминување. Првиот пик е Мауро Икарди, можеби и Клајверт ќе се врати, ако не го откупи Лајпциг..

Advertisement

Facebook

Тимови