Connect with us

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ: Вардар го победи Кит Го, деби голови на Мирчевски и Бразилецот Чарлс…, Шкупи подобар од Осогово

Фудбалерите на Вардар триумфираа со 1-4 (0-3) на пријателскиот натпревар со второлигашот од Пехчево, Кит Го, кој се одигра на Градскиот стадион во Штип.

Деби гол во црвено-црниот дрес запиша најновото засилување на „вардарци“, Мартин Мирчевски кој во 17. минута го отвори резултатот. Во 33. минута погоди уште едно засилување, Бразилецот Дос Сантош Чарлс, а во 34. минута стрелаше и Бојан Колевски во 34. минута. Почесниот погодок за Кит Го го постигна Стојменов во 62. минута, и истиот фудбалер во 90. минута си постигна автогол за конечни 1-4.

Во ревијален меч, во чест на др. Васил Трпевски, попладнево во Росоман истоимениот второлигаш и Тиквеш, одиграа пријателски натпревар кој заврши со победа на кавадарчани од 1-3.

Стрелец на голот за Росоман беше Слободан Дуков, додека за Тиквеш головите беа дело на новакот Дарко Грозданоски, Благоја Љамчевски и Ристе Илијоски.

Искористувајќи ја паузата поради репрезентативните настапи, фудбалерите на Шкупи славеа убедлива победа од 4-0 на пријателскиот натпревар против второлигашот Осогово.

Чаирчани триумфот го најавија со голот на Диак уште во првото полувреме, а потоа во вториот дел стрелаа и Дарбо Дембо, Дани како и Диак, кој уште еднаш се запиша во листата на стрелците.

Стратегот Муарем Бајрами од почетокот на дуелот им даде шанса на оние фудбалери кои се со помала минутажа во првенството.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови