Connect with us

Почнува Лигата на шампионите – Манчестер Сити го брани трофејот, а прва на „Итихад“ гостува Црвена Звезда

Вечерва започнува групната фаза од Лигата на шампионите. Денеска ќе се одиграат првите осум натпревари од најсилниот клупски европски турнир. Веќе во првиот круг има интересни дуели кои ќе го привлечат вниманието на навивачите. Единствениот Македонец во елитата, Елиф Елмас, со својот Наполи, игра утре.


Програмата традиционално започнува со две средби во 18:45 часот. На „Сан Сиро“, Милан го пречекува Њукасл. „Росонерите“ ќе се обидат да го заборават тешкиот пораз од Интер (1-5). За „чавките“ ова е своевидно враќање во елитата по долго отсуство, а Англичаните по секоја цена ќе сакаат да се докажат.

Вториот натпревар од раната програма го носи дуелот меѓу Јанг Бојс и Лајпциг. Германците се очигледни фаворити, но гостувањата во Швајцарија никогаш не се лесни.

Уште поинтересно е на вечерните натпревари. Шампионот Манчестер Сити ја започнува одбраната на титулата. Тимот на Хосеп Гвардиола е домаќин на балканскиот гигант Црвена звезда. „Граѓаните“ сметаат на лесен и експресен успех, но „црвено-белите“ сонуваат сензација на „Итихад“.

Интересно ќе биде и во Париз, каде францускиот шампион ПСЖ е домаќин на Борусија Дортмунд. Имајќи предвид дека се работи за пресметка на една од најтешките групи – групата Ф, секој ќе сака да забележи добар резултат, кој би бил исклучително вреден.

Не може да се пропушти пресметката помеѓу Лацио и Атлетико Мадрид. На „Олимпико“ ќе врие, а двата тима ги посакуваат трите бода.

Внимание привлекува и другата средба од оваа група. Феенорд му гостува на Селтик на „Де Куип“ во меч кој може да понуди многу емоции.

Шампионот на Шпанија, Барселона, има навидум лесен домаќин на Антверпен. Каталонците не можат да си дозволат ништо друго освен победа на овој натпревар, но Белгијците се незгоден противник кој може да направи изненадување доколку бидат потценети.

Последен, но не и најмалку важен е натпреварот меѓу Шахтјор Доњецк и Порто. Португалскиот тим се чини дека е фаворит, имајќи предвид дека Украинците не можат да бидат домаќини на свој терен, туку играат на „Фолкспарксштадион“ во Хамбург. Сепак, тие се крајно мобилизирани и ќе се обидат да се докажат во ова европско натпреварување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови