Connect with us

Пиоли: Милан ја научи лекцијата за Ливерпул

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли, изјави дека неговиот тим ја научил лекцијата пред решавачкиот меч со Ливерпул во последното коло од групната фаза на Лигата на шампионите.


Во септември „росонерите“ загубија со 3-2 на „Енфилд“, иако на паузата имаат водство од 1-2. Сега на „Сан Сиро“ само победа ќе им даде шанса да се пласираат во следната фаза, но тоа ќе зависи и од исходот на натпреварот помеѓу Порто и Атлетико Мадрид.

Ливерпул е прв во групата со максимални 15 бодови, но само во еден се обединети Порто, Милан и Атлетико.

„Милан мора да биде силен вечерва. Се соочуваме со еден од најдобрите тимови во светот и еден од главните кандидати за освојување на Лигата на шампионите. Сепак, научивме многу од првиот меч со нив. Свесни сме за темпото и интензитетот со кој игра Ливерпул. Знаеме и како треба да играме за да ги држиме во чекор“, изјави

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови