Connect with us

Официјално: Вардар повторно без лиценца за Европа

Фудбалската Федерација на Македонија денеска и официјално ја објави листата на екипи кои добија лиценца и би можеле да го претставуваат мак-фудбалот во европските натпреварувања летово. Очекувано, на листата не се најде лидерот на табелата Вардар, кој втора година по ред не добива лиценца поради огромните долгови што „црвено-црните“ ги направија во последните неколку сезони. 

Одлуката на ФФМ ја пренесуваме во целост:
 
Одделот за лиценцирање при Фудбалската федерација на Македонија информира дека Комисијата за лиценцирање на состаноците одржани на 3. јуни, 11. јуни и 16. јуни, како и Комисијата за жалби за лиценцирање на состанокот одржан на 18. јуни, а по комплетирањето на процесот на лиценцирање на клубови за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2020/21, ги донесе следниве одлуки:

Комисиите донесоа одлука дека се издава лиценца за учество во УЕФА клупски натпреварувања во сезона 2020/21 на клубовите:

1.  ФК Академија Пандев АД – Струмица

2.  ФК Македонија ЃП 1932 АД – Скопје

3.  ФК Работнички АД – Скопје

4.  ФК Ренова АД – с.Џепчиште

5.  ФК Силекс АД – Кратово

6.  ФК Шкендија АД – Тетово

7.  ФК Шкупи 1927 АД – Скопје

Комисиите донесоа одлука дека не се издава лиценца за учество во УЕФА клупски натпреварувања во сезона 2020/21 на клубовите:

1.  ФК Брегалница 2008 АД – Штип

2.  ФК Борец 1919 АД – Велес

3.  ФК Вардар АД – Скопје

4.  ФК Струга ТримЛум АД – Струга

Процесот за лиценцирање на клубовите од ЖМФЛ за учество во УЕФА клупски натпреварувања во сезона 2020/21 сеуште е во тек.
 
 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови