Connect with us

Обложувалниците на Островот навестуваат дека Мурињо би можел да се врати на „Стемфорд бриџ“

Букмејкерите во Велика Британија значително ја намалија квотата за Жозе Мурињо да биде нов тренер на Челси. „Специјалниот“ сега е трет фаворит за лондонскиот клуб.

Пред него се тренерот на Лестер, Енцо Мареска и стратегот на Ипсвич, Рајан Меккена, стручњаци кои ги пласираа своите тимови во Премиер – лигата, додека зад Мурињо се Рубен Аморим, Роберто де Зерби, Томас Франк.

Дали овој знак оди според поговорката „каде има чад, има оган“, тешко е да се погоди, но нема сомнеж дека доведувањето на 61-годишниот Мурињо би бил интересен и веројатно популарен потег меѓу навивачите на Челси.

Мурињо во првиот период го предводеше Челси од 2004 до 2007 година, освои две последовни титули во англиската Премиер – лига, два Лига купа, еден ФА Куп и Комјунити Шилд, а од 2013 до 2015 година ги освои Премиер – лигата и Лига купот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови